czwartek, 23 kwietnia 2020

Klasa 7 - 37. Świat u progu wojny.

Temat: Świat u progu wojny.

Celem lekcji jest zapoznanie Was ze splotem wydarzeń politycznych, które pomimo pamięci o okrucieństwie I w. św. doprowadziły państwa Osi Tokio-Berlin-Rzym do wywołania kolejnej, jeszcze okrutniejszej wojny światowej.

Notatka, którą należy wpisać do zeszytu przedmiotowego:

 1. Przyczyny niezadowolenia Niemiec z funkcjonowania systemu wersalskiego.
     a. Izolacja Niemiec na arenie międzynarodowej.
     b. Układ o współpracy gospodarczej i wojskowej między Niemcami a ZSRS (Rapallo 1922).
     c. Traktat w Locarno z gwarancjami nienaruszalności granicy niemiecko-francuskiej
         (Locarno 1925).
     d. Wystąpienie Niemiec i Japonii z Ligi Narodów (1933).

 2. Ekspansja Japonii na Dalekim Wschodzie.
     a. Osłabienie gospodarki Japonii po tzw. wielkim kryzysie gospodarczym.
     b. Dojście do władzy nacjonalistów (popularyzujących hasło Azja dla Azjatów) oraz
         militarystów (dla których celem była budowa silnej armii, która podbije teren bogate
         w surowce naturalne i tanią siłę roboczą).
     c. Ekspansja Japonii na Mandżurię(1931) i początek wojny z Chinami(1937).
     d. Masakra stolicy Chin - Nankinu.

3. III Rzesza na drodze do wojny.
     a. Remilitaryzacja Nadrenii (1936).
     b. Wsparcie militarne III Rzeszy dla puchu gen. Francisco Franco w czasie wojny
         domowej w Hiszpanii.
     c. Podpisanie układu oś Rzym-Berlin (1936), rozszerzonego w 1939 do współpracy politycznej
         i wojskowej (pakt stalowy).
     d. Podpisanie przez Niemcy i Japonię paktu antykominternowskiego (1936) skierowanego
         przeciwko Międzynarodówce Komunistycznej, rozszerzonego w 1940 do paktu trzech
         (Japonia, Niemcy i Włochy).

4. Destabilizacja Europy Środkowo-Wschodniej przez III Rzeszę.
     a. Anschluss (aneksja, włączenie) Austrii do III Rzeszy (12 marca 1938).
     b. Żądania Hitlera w tzw. sprawie Niemców sudeckich.
     c. Podpisanie układu monachijskiego (30 września 1938) - włączenie Kraju Sudeckiego do
         terytorium III Rzeszy.
     d. Pod wpływem żądań niemieckich od Czechosłowacji odrywa się Słowacja (marzec 1939).
     e. Przekształcenie resztek Czechosłowacji w okupowany przez Niemców Protektorat Czech
        i Moraw.
     f. Niemcy odbierają Litwie Kłajpedę (marzec 1939).

Polecenia do wykonania:

 Zadanie 1. Przyjrzyj się mapie zamieszczonej poniżej i odpowiedz w zeszycie na dwa pytania:

a. Dlaczego Anschluss Austrii osłabił bezpieczeństwo Czechosłowacji?

b. Dlaczego ZSRS nie mogło przyjść z wojskową pomocą Czechosłowacji we wrześniu 1938r?


Zadanie 2. Rozpoznaj, z jakim wydarzeniem (omawianym na lekcji) związane są dwa zdjęcia:                                                                 














Zadanie 3.Wyszukaj w temacie w podręczniku (s. 198-203) informacje, które pozwolą Ci na uzupełnienie poniższych zdań. Zdania przepisz do zeszytu:

Zawarty w 1925 roku traktat w Locarno pozwolił Niemcom na prowadzenie agresywnej polityki wobec Polski i Czechosłowacji ponieważ ........................................................ .

Pierwszym zwycięstwem polityki III Rzeszy była remilitaryzacja .................................. w ....... roku.

Zawarty w 1939 roku pakt stalowy uznawał ...................  ........................ za wyłączną strefę wpływów ............................ ; w zamian państwo to zobowiązało się do popierania .......................  polityki międzynarodowej i niełączenia się sojuszami z innymi państwami bez zgody ................ .

Układ monachijski był porażką dyplomacji Francji i ....................  ............................., a sukcesem ..........................., wspieranej przez Włochy.

Podsumowanie.

Jako podsumowanie przeczytajcie ZAPAMIĘTAJ (podręcznik, s. 203).

Pracy domowej do wysyłania nie ma. Na kolejną lekcję przygotuję kartę pracy jako powtórzenie materiału, który poznawaliśmy realizując tematu 32-37 z podręcznika (Dział IV - Europa i świat po I w. św.).

Pozdrawiam
Kamil Sztelmach





poniedziałek, 20 kwietnia 2020

36b. Klasa 7 - III Rzesza państwem totalitarnym.

Temat: III Rzesza państwem totalitarnym.

Nasza dzisiejsza lekcja jest kontynuacją poprzedniej. Poznaliście już drogę jaką przebył Hitler, zniechęcając Niemców do ustroju demokratycznego Republiki Weimarskiej i zachęcając do własnej wizji rozwoju Niemiec, aby stać się jedynym przywódcą narodu niemieckiego. Sprawne działania NSDAP oraz "łut szczęścia" w postaci szybszego ustąpienia skutków kryzysu gospodarczego, pozwoliły w 1934 roku zastąpić "zgniłą kulturalnie" Republikę Weimarską czystą ideologicznie III Rzeszą. 

Dlatego też celem naszej dzisiejszej lekcji jest zapoznanie Was z kształtem niemieckiego państwa totalitarnego i reakcją Niemców.

1. Praca z tekstem. Przeczytaj tekst "Budowa państwa totalitarnego" (podręcznik, s. 194-195), następnie popraw błędy w zdaniach i przepisz do zeszytu przedmiotowego.

Administracja państwowa i policja zostały obsadzone przez działaczy partii komunistycznej.

Zadaniem Tajnej Policji Państwowej (Gestapo) było utrzymanie porządku na ulicach.

Pierwszym obozem koncentracyjnym, do którego wywożono torturowanych przez Gestapo więźniów, był Oświęcim.

W celu uniknięcia strajku robotników utworzono Front Walki, skupiający robotników i właścicieli fabryk.

Nadzorowana przez Josepha Goebbelsa propaganda hitlerowska zwracała uwagę na szacunek wobec symboli III Rzeszy (swastyka umieszczona na fladze i w godle) oraz na oddawaniu Hitlerowi szacunku (gest pozdrowienia ze słowami "Good morning Hitler").

2. Praca z infografiką.

A. Uważnie przyjrzyj się obu ilustracjom zamieszczonym w podręczniku (s. 195) i zastanów się, które ze zdań jest prawdziwe. Przepisz je do zeszytu.

Uwielbienie dla wodza - fűhrera Adolfa Hitlera starano się wzmacniać poprzez stworzenie dla młodzieży organizacji Hitlerjugend oraz organizację hucznych zjazdów partyjnych.

Organizowano spotkania członków NSDAP, które były fotografowane a następnie drukowane jako plakaty, które rozwieszano na ulicach miast.

B. Które ze zdań pasuje jako opis do wydarzeń przedstawionych w podręczniku (s. 196). Przepisz je do zeszytu.

Przejawem nienawiści nazistów do Żydów było uchwalenie ustaw norymberskich w 1935 r. oraz tzw. noc kryształowa, w czasie której zginęło kilkudziesięciu Żydów oraz zniszczonych zostało wiele sklepów i synagog.

Na wieść o fali zachowań antysemickich, Adolf Hitler nakazał członkom SA, ochronę sklepów żydowskich.W czasie wieczornych i nocnych dyżurów używali oni lamp kryształowych, dlatego pojawiła się nazwa noc kryształowa.

C. Na stronie 197 w waszym podręczniku znajdują się dwie ilustracje, które bardzo dobrze ukazują działania remilitaryzacji Niemiec.  Celem tych działań miała być szybka odbudowa sił zbrojnych. O ile program budowy dużych okrętów wojennych można łatwo powiązać z remilitaryzacją to program budowy taniego samochodu dla ludu już tak oczywisty nie jest. A jednak ten bardzo prosty konstrukcyjnie pojazd zamiast służyć rodzinom niemieckim został dostosowany do potrzeb armii niemieckiej i służył jako pojazd wojskowy.

D. Podsumowanie. 

Przeczytajcie i przepiszcie do zeszytu ZAPAMIĘTAJ ze strony 197 w podręczniku.

E. Praca domowa.

Zrobcie zdjęcia notatek jakie zrobiliście na dwóch ostatnich lekcjach poświęconych Niemcom pod władzą Hitlera i prześlijcie na moją pocztę: kamilsztelmach@interia.pl . Jeżeli wysłaliście zdjęcie po poprzedniej lekcji to wystarczy dosłać notatkę z obecnej lekcji. Sprawdzę Wasze notatki i ocenię.

Pozdrawiam
Kamil Sztelmach










czwartek, 16 kwietnia 2020

Klasa 7 - 36a. Droga Hitlera do władzy nad Niemcami.


Temat: Droga Adolfa Hitlera do władzy nad Niemcami.

Podobnie jak na ostatnich dwóch lekcjach celem dzisiejszej lekcji jest zapoznanie z kolejnym systemem totalitarnym, powstałym w okresie między I a II wojną światową. Tym razem będzie to państwo niemieckie, które pod nazwą Republika Weimarska, realizowało narzucone traktatem wersalskim ograniczenia. Co z tego wynikło dowiecie się na dzisiejszej lekcji.
1.   Wprowadzenie.
Traktat wersalski stwierdził winę II Rzeszy w doprowadzeniu do wybuchu I wojny światowej i narzucił na państwo niemieckie bardzo trudne do zrealizowania postanowienia, których celem było powstrzymanie Niemców od kolejnych prób podboju Europy (postanowienia zapisaliście w zeszycie jako notatkę w temacie: Konferencja pokojowa w Paryżu). 

2. Praca z tekstem podręcznika (s.193-Partia Adolfa Hitlera). Przeczytaj tekst a następnie przepisz do zeszytu zamieszczone niżej zdania, uzupełniając je właściwymi pojęciami lub datami.
Adolf Hitler był przywódcą  Narodowosocjalistycznej …………………………. Partii ………………………….. (NSDAP). Stworzona jako program partii ideologia …………………………, zakładała dwa cele:
- podporządkowanie Słowian i ………………….. narodowi panów za jakich Hitler uważał Aryjczyków, których najlepszą grupą mieli być Niemcy(tylko oni mieli mieć prawo rządzenia i tworzenia kultury);
- zwycięskie wojny miały doprowadzić Niemców do budowy Wielkich ………………, sięgających od Atlantyku na Zachodzie do Gór Uralskich  na wschodzie.
Dla sprawniejszego realizowania programu NSDAP Adolf Hitler stworzył bojówki nazywane ……………. ……………. (SA) oraz elitarne oddziały nazywane …………… ………………. (SS).
Podjęta w ………………… roku próba puczu w Monachium zakończyła się niepowodzeniem a Hitler został skazany na ………………….. . To właśnie tam napisał książkę pt.: „………………… ……………….”.
3. Układamy plan wydarzeń.
       W oparciu o tekst podręcznika (s. 193-194 – Hitler przejmuje władzę) ułóżcie 5-cio punkowy plan ukazujący przebieg  przejmowania władzy w Niemczech przez Adolfa Hitlera. Jako ostatnie wydarzenie uznajcie przejęcie przez Hitlera władzy jako prezydenta, wodza i kanclerza Rzeszy w 1934 roku. Plan ten zapiszcie w zeszycie.

4. Podsumowanie. 
      Pewnie zwróciliście uwagę jak wielką władzę skupił w swoich rękach Hitler. Powstało państwo totalitarne, nazywane III Rzeszą, ale to już temat kolejnej lekcji.
Pozdrawiam
Kamil Sztelmach
P.S.  Czy aktywowaliście konta na Office 365? Jeżeli tak, to wkrótce spróbujemy zrealizować pierwszą naszą lekcją na żywo.

poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Klasa 7 - 35 Narodziny faszyzmu we Włoszech.

Temat: Narodziny faszyzmu we Włoszech.

Cele lekcji:
- zapoznanie z założeniami ideologii faszyzmu włoskiego;
- dostrzeganie przyczyn popularności haseł faszyzmu, głoszonych przez Benito Mussoliniego;
- umiejętność wskazania drogi, jaką przebył Benito Mussolini, przekształcając Królestwo Włoch w państwo totalitarne.

Przebieg lekcji:

Polecenie 1. Przypomnijcie sobie, jakie były podstawowe założenia komunizmu w ZSRR w okesie międzywojennym. Jeżeli macie problem z przypomnieniem to podpowiem:

W państwie rządzonym przez Józefa Stalina wprowadzono gospodarkę opartą na centralnym planowaniu, niewolniczej pracy więźniów w łagrach, kolektywizacji rolnictwa (likwidacja prywatnej własności) i industrializacji kraju, bez czego niemożliwa byłaby budowa nowoczesnej Armii Czerwonej, wyposażonej w czołgi i samoloty. Dla utrzymania władzy Stalin był gotów na przeprowadzanie czystek politycznych, które dotknęły inteligencję i kadrę oficerską w wojsku. Ostatecznie dla podkreślenia roli Józefa Stalina w ZSRS realizowano hasło kultu jednostki osoby przywódcy.

Polecenie 2. Przeczytaj tekst źródłowy (podręcznik, s. 190) i udziel w zeszycie odpowiedzi na 3 pytania, zamieszczone pod tekstem:
1. Jaką rolę, według Mussoliniego, odgrywa państwo?
2. Czym dla Mussoliniego jest demokracja? Jakie wskazuje jej wady?
3. Co oznacza dążenie do mocarstwowości?

Czy zwróciliście uwagę na stwierdzenie: [...] Nie naród tworzy państwo[...]
Jest to przecież podważenie istoty demokracji.

Polecenie 3. Przeczytaj fragment podręcznika (s. 189) i oceń prawdziwość zdań zamieszczonych poniżej. Prawdziwe przepisz do zeszytu.

Niechęć do wprowadzania lub otrzymania ustroju demokratycznego wynikała z problemów gospodarczych(hiperinflacja, wysoki poziom bezrobocia) i społecznych.

Ubożejące społeczeństwa, chętnie ufały dyktatorom, obiecującym szybką poprawę stanu gospodarki i polepszenie warunków życia.

Decyzje konferencji paryskiej z 1919 roku budziły niezadowolenie nie tylko państw pokonanych.

Związek Radziecki zadowolony był z decyzji konferencji paryskiej.

Włosi, po zwycięskim zakończeniu wojny byli niezadowoleni z przymusu spłaty zadłużenia wobec Wielkiej Brytanii i USA.

Włoski rząd, chcąc uratować sytuacje gospodarczą w kraju, drukował puste pieniądze.

Polecenie 4. W oparciu o pozostałą część tematu (podręcznik, s.189-192) wskaż właściwą kolejność wydarzeń zamieszczonych poniżej. Następnie przepisz je w takiej kolejności do zeszytu.

Podpisanie w ......... r.  traktatów laterańskich między Watykanem w Włochami .

Marsz czarnych koszul na Rzym - ............... r..

Przekształcenie Związku Kombatanckiego w Narodową Partię Faszystowską w ............. r.

Stworzenie w .......... r. systemu korporacji, zrzeszającego pracowników jednego zawodu i pracodawców.

Powołanie Wielkiej Rady Faszystowskiej- ............. r.

Zniesienie w ............. r. wolności prasy i rozpoczęcie procesu faszyzacji państwa.

Polecenie 5. Wyjaśnij w zeszycie terminy historyczne:

- duce
- marsz czarnych koszul na Rzym
- faszyści

Podsumowanie
Pewnie zwróciliście uwagę na podobieństwo miedzy sposobami wprowadzania ustroju totalitarnego w ZSRS i we Włoszech.
W obu państwach na początku składano obietnice szybkiej poprawy warunków życia społeczeństwa a kiedy już władzę przejęli przywódcy partyjni wprowadzono aparat represji, którego celem było nie dopuszczenie utraty władzy (NKWD w ZSRS i Milicja Faszystowska we Włoszech).

Następna nasza lekcja pod koniec przyszłego tygodnia - jeszcze nie wiemy czy to będzie w szkole czy też na blogu., dlatego chciałbym abyście polecenia z dzisiejszej lekcji, które wykonaliście w zeszycie wysłali do mnie (zróbcie zdjęcie lub skan i wyślijcie na moją pocztę: kamilsztelmach@interia.pl - termin do 10 kwietnia (piątek). Prace Wasze ocenię, więc postarajcie się czytelnie je napisać i podpiszcie wiadomość imieniem i nazwiskiem.
W przyszłym tygodniu lekcja będzie miała charakter filmowy, więc odpoczniecie od pisania.
Pozdrawiam
Kamil Sztelmach






 

czwartek, 2 kwietnia 2020

Klasa 7 - 34. Związek Sowiecki pod władzą Stalina.

Temat: Związek Sowiecki pod władzą Stalina.

Celem dzisiejszej lekcji jest zapoznanie z ustrojem komunistycznym w ZSRS, jednym z systemów totalitarnych powstałych w okresie międzywojennym.

Za sprawą Włodzimierza Lenina odsunięto od władzy burżuazję a internowaną carską rodzinę Mikołaja II rozstrzelano. Budowa pierwszego państwa komunistycznego wymagała odpowiednich działań politycznych i gospodarczych, tak aby interwencja państw zachodnich połączona z działaniami Białych (przedstawiciele burżuazji), nie zakończyła się odsunięciem komunistów mod władzy.

Polecenie 1. Przeczytaj temat 34 w podręczniku do historii (s. 183-188) następnie odpowiedz w zeszycie na pytania:

Pytanie 1. Dlaczego w 1922 roku Lenin porzucił ideę komunizmu wojennego w gospodarce na rzecz Nowej Polityki Ekonomicznej? Co to był NEP?

Pytanie 2. Na czym polegał kult jednostki osoby Józefa Stalina?

Pytanie 3. Wyjaśnij pojęcia: centralne planowanie, kolektywizacja, industrializacja. Do każdego pojęcia podaj po 1 przykładzie podjętych przez władze komunistyczne działań.

Pytanie 4. Co to była tzw. wielka czystka, kiedy została przeprowadzona i kogo dotyczyła?

Pytanie 5. Co to był socrealizm?

Polecenie 2. Przyglądając się mapie w podręczniku (s. 185) wskaż 3 największe budowy, na których pracowali więźniowie (odpowiedź możesz wpisać do zeszytu).

Polecenie 3. Przyglądając się ilustracji w podręczniku (s. 185) zastanów się, jaki był powód organizacji defilad z udziałem tak licznych oddziałów Armii Czerwonej.

Polecenie 4. Przyglądając się rysunkowi satyrycznemu ("Stalin i jego współpracownicy", podręcznik, s. 187) spróbuj ustnie odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego postacie obok Stalina nie mają głów?

 Podsumowanie

Przeczytaj Zapamiętaj, zamieszczone na końcu tematu.

Dla zainteresowanych: Zastanówcie się nad słowami komunistycznego prokuratora Andrieja Wyszyńskiego "Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie".


Pozdrawiam
Kamil Sztelmach

40. Klasa 7. Rządy autorytarne w Polsce.

Temat: Rządy autorytarne w Polsce 1926-1939. Lekcja jest realizowana w klasach VIIa, VIIb i VIIc w aplikacji Teams na Office 365.  Celem...