poniedziałek, 18 maja 2020

40. Klasa 7. Rządy autorytarne w Polsce.

Temat: Rządy autorytarne w Polsce 1926-1939.


Lekcja jest realizowana w klasach VIIa, VIIb i VIIc w aplikacji Teams na Office 365. 

Celem lekcji było przedstawienie przebiegu odchodzenia od demokracji parlamentarnej i wprowadzania rządów autorytarnych w Polsce po zamachu majowym w 1926 roku.
W ramach pracy domowej uczniowie mają udzielić pisemnej odpowiedzi w zeszycie przedmiotowym na pytanie 4 w podręczniku (s. 225).

Pozdrawiam
Kamil Sztelmach

piątek, 15 maja 2020

39. Klasa 7. Konstytucja marcowa i ustrój II RP.

Temat: Konstytucja marcowa i ustrój II RP.

Lekcja jest realizowana w klasach VIIa, VIIb i VIIc w aplikacji Teams na Office 365. 

Celem lekcji było zapoznanie uczniów z zasadami ustroju II RP, które w oparciu o konstytucję z 1921 roku dawały przewagę władzy ustawodawczej nad wykonawczą. Ponadto uczniowie poznali okoliczności wyborów prezydenta RP w XII 1922 roku

W ramach pracy domowej uczniowie mają zpisać do zeszytu 4 najważniejsze zasady ustroju II RP.

Pozdrawiam
Kamil Sztelmach

poniedziałek, 11 maja 2020

Klasa 7 - 38a. Cud nad Wisłą.

Temat: Filmowy obraz bitwy warszawskiej w 1920 roku.


Zgodnie z obietnicą nasza dzisiejsza lekcja ma charakter filmowy.Zanim jednak zaproszę Was do obejrzenia filmu. Kilka słów o samej bitwie, której epizod umieścił Jerzy Kossak na swoim obrazie z 1930r.

Podjęta przez Armię Czerwoną kontrofensywa zaskoczyła dowództwo Wojska Polskiego. Podjęto decyzję o szybkim odwrocie spod Kijowa w kierunku Warszawy. Podejmowane próby zatrzymania oddziałów bolszewickich nie przynosiły powodzenia i dopiero po kilku tygodniach udało się zatrzymać oddziały bolszewickie na wzdłuż rzeki Wisły od Płocka do Dęblina, następnie wzdłuż rzeki Wieprz aż do Zamościa, następnie linią prostą w kierunku Lwowa i dalej wzdłuż rzeki Dniestr aż do granicy z Rumunią.


W chwili największego zagrożenia (Płock i Warszawa były atakowane przez bolszewickie oddziały dowodzone przez Michaiła Tuchaczewskiego a w kierunku Lwowa i Zamościa nacierały oddziały Aleksandra Jegorowa, kontrolowanego przez komisarza Józefa Stalina) w polskim Sztabie Generalnym powstał plan kontrofensywy znad Wieprza. Założenia planu wspierały informacje polskiego wywiadu radiolokacyjnego o słabości bolszewickich wojsk w okolicy Brześcia.
Mając te informacje Wódz Naczelny Józef Piłsudski wydał rozkaz o ataku znad rzeki Wieprz. Zaskoczeni Rosjanie (polscy radiolodzy zakłócili sygnały radiostacji bolszewickich) zostali zmuszeni do odwrotu a po porażkach w kolejnych bitwach (Komarowo 31 VIII, nad Niemnem 20-26 IX 1920) zmuszeni do podpisania rozejmu a potem pokoju w Rydze (18 III 1921).

To jest tło historyczne (nie musicie przepisywać tego tekstu do zeszytu). A teraz czas na film;
Link do filmu Jerzego Hoffmana "Bitwa warszawska 1920"

Bitwa warszawska 1920

Życzę pozytywnych wrażeń (chociaż tematyka wojenna w filmie nie jest łatwa w odbiorze).

Pozdrawiam
Kamil Sztelmach

czwartek, 7 maja 2020

Klasa 7 - 38. Walka o granice państwa polskiego.

Temat: Walka o granice państwa polskiego.

Rozpoczynamy nowy rozdział, tym razem o historii II Rzeczypospolitej, państwa z którym polskie społeczeństwo wiązało wielkie nadzieje. 123 lata zaborów, okresie w którym przyszło zmagać się z rusyfikacją i germanizacją, podzieliło polskie społeczeństwo na trzy części, które teraz należało scalić i zjednoczyć. To scalenie będzie musiało opierać się na mocnych podstawach, aby w chwili zagrożenia suwerenności polskiego państwa, naród polski był gotów obronić byt Niepodległej.

Pierwsza lekcja z tego działu poświęcona jest walce o granice państwa, walce bardzo nierównej. Na przeciwko nielicznej polskiej armii, opierającej się w dużej mierze na Błękitnej Armii gen. Hallera stały zaprawione w walce niemieckie oddziały Reichswery i liczne oddziały sowieckiej Armii Czerwonej.

1. Wprowadzenie - zapiszcie w zeszycie jako notatkę.

Wpływ na kształt polskich granic w 1919 roku miały dwie rzeczy:

- poglądy Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego na kształt granicy wschodniej z Rosją, w której trwała wojna domowa między Białymi(zwolennicy przywrócenia caratu) oraz Czerwonymi (zwolennicy rewolucji bolszewickiej);

- ustalenia konferencji paryskiej w sprawie granic pokonanych Niemiec, na konferencji tej interesy Polski reprezentowali: Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski.

Poglądy R. Dmowskiego i J. Piłsudskiego, opierały się na różnych założeniach. Dla R. Dmowskiego ważne było inkorporowanie (wcielenie) jak największego terenu ziem litewskich, białoruskich i ukraińskich, na których większość stanowili Polacy. Natomiast Józef Piłsudski chciał uszanować budzącą się świadomość narodu litewskiego i ukraińskiego i w myśl koncepcji "Międzymorza" stworzyć federację państw połączonych sojuszami politycznymi i wojskowymi oraz więziami gospodarczymi.

2. Walki o granicę wschodnią.

Na podstawie tekstu podręcznika (s. 212-215) uzupełnij tekst właściwymi terminami historycznymi. Zdania przepiszcie do zeszytu.

 Plan wydarzenia:
 I. Walki polsko-............................... we Lwowie (1-22 XI 1918).
 II. Oddziały Wojska Polskiego wkraczają do Wilna (kwiecień 19...).
 III. Oddziały WP wkraczają do Lwowa (lipiec 19..... ).
 IV. Oddziały WP, razem z sojuszniczymi oddziałami ukraińskimi gen. Symona Petlury, docierają i zajmują miasto ................... (7 V 1920).
 V. Ofensywa oddziałów bolszewickiej Armii Czerwonej, kierowanych przez Michaiła ........................... . Zmuszenie oddziałów WP do opuszczenia Kijowa, Wilna i Grodna.
 VI. Armia Czerwona zmusza polskie oddziały do wycofania się na linię wyznaczoną przez miasta: Lwów, Zamość, Warszawa, Płock.
 VII. Krwawa bitwa na przedpolu Warszawy (tzw. cud nad Wisłą)- 13-25 .....................1920.
 VIII. Sukces polskiej kontrofensywy znad Wieprza - 16 ............................. 1920.
 IX. Zajęcia przez oddziały WP Grodna i Mińska po pokonaniu oddziałów Armii Czerwonej w bitwie nad ........................... (X 1920).
 X. Podpisanie pokoju polsko-rosyjskiego w Rydze (...... marca ...........r.)

3. Przebieg walki o granicę zachodnią.

Przeczytajcie fragment tekstu z podręcznika (s. 215-217) a następnie poprawcie zdania w tekście aby były prawdziwe i przepiszcie je do zeszytu. W każdym zdaniu jest jeden błąd.

Powstanie w Wielkopolsce rozpoczęło się 27 stycznia 1919 roku. Polskimi oddziałami dowodził mjr Stanisław Taczak, zastąpiony później przez gen. Józefa Piłsudskiego. Sukcesem powstańców było opanowanie prawie całej Wielkopolski i Śląska.
Mieszkańcy Śląska już 17 sierpnia 1919 roku chwycili za broń. Niestety brak przygotowań do walki doprowadził do klęski niemieckich powstańców. Po raz drugi powstanie na Śląsku wybuchło w nocy z 17/18 sierpnia 1920 roku i trwało do 24 września. Jedynym owocem tego powstania było powołanie radziecko-niemieckiej policji plebiscytowej, która miała nadzorować przebieg plebiscytu na Śląsku. Termin plebiscytu wyznaczono na 20 kwietnia 1921 roku. Przegrany przez Polaków plebiscyt doprowadził do wybuchu III powstania. Trwające od 2 maja do połowy czerwca 1921 roku powstanie wymusiło decyzję Organizacji Ligi Narodów o korzystnym dla Polski podziale Śląska.
Nie tylko na Śląsku był przeprowadzany plebiscyt. Plebiscyt miał miejsce także na Warmii, Mazurach i Powiślu w dniu 11 lipca 1920 i Polska odzyskała te ziemie.
4.  Praca z mapą. 
Odszukaj na mapie w podręczniku (s. 214) tereny sporne z Litwą i Czechosłowacją.Wypisz do zeszytu te nazwy i dopisz krótką informację kiedy Polska weszła w posiadania tych ziem.

5. Podsumowanie.
Bardzo ważnym wydarzeniem w okresie walk o granice były symboliczne zaślubiny Polski z morzem, przedstawione przez polskiego malarza Wojciecha Kossaka. Zastanówcie się dlaczego było to ważne wydarzenie? Odpowiedzi nie musicie zapisywać w zeszycie.


P.S. Dzisiaj dużo pisaliście więc kolejna lekcja będzie filmowa, ale to na razie niespodzianka.

Pozdrawiam
Kamil Sztelmach


poniedziałek, 4 maja 2020

Sprawdzian z działu Europa i świat po I w. św.

W związku z problemami Vulkana o godzinie 13.58 zamieszczę w tym poście na blogu link do sprawdzianu. Zaczynacie o 14.00 i będziecie mieli 15 minut na napisanie sprawdzianu (a osoby które mają dostosowania będą miały o 7 minut więcej). Wszystkie klasy piszą jednocześnie, macie jednak zmienioną kolejność zadań i i odpowiedzi.

Link do testu: Usunięty - koniec sprawdzianu.

Życzę powodzenia
Kamil Sztelmach

czwartek, 23 kwietnia 2020

Klasa 7 - 37. Świat u progu wojny.

Temat: Świat u progu wojny.

Celem lekcji jest zapoznanie Was ze splotem wydarzeń politycznych, które pomimo pamięci o okrucieństwie I w. św. doprowadziły państwa Osi Tokio-Berlin-Rzym do wywołania kolejnej, jeszcze okrutniejszej wojny światowej.

Notatka, którą należy wpisać do zeszytu przedmiotowego:

 1. Przyczyny niezadowolenia Niemiec z funkcjonowania systemu wersalskiego.
     a. Izolacja Niemiec na arenie międzynarodowej.
     b. Układ o współpracy gospodarczej i wojskowej między Niemcami a ZSRS (Rapallo 1922).
     c. Traktat w Locarno z gwarancjami nienaruszalności granicy niemiecko-francuskiej
         (Locarno 1925).
     d. Wystąpienie Niemiec i Japonii z Ligi Narodów (1933).

 2. Ekspansja Japonii na Dalekim Wschodzie.
     a. Osłabienie gospodarki Japonii po tzw. wielkim kryzysie gospodarczym.
     b. Dojście do władzy nacjonalistów (popularyzujących hasło Azja dla Azjatów) oraz
         militarystów (dla których celem była budowa silnej armii, która podbije teren bogate
         w surowce naturalne i tanią siłę roboczą).
     c. Ekspansja Japonii na Mandżurię(1931) i początek wojny z Chinami(1937).
     d. Masakra stolicy Chin - Nankinu.

3. III Rzesza na drodze do wojny.
     a. Remilitaryzacja Nadrenii (1936).
     b. Wsparcie militarne III Rzeszy dla puchu gen. Francisco Franco w czasie wojny
         domowej w Hiszpanii.
     c. Podpisanie układu oś Rzym-Berlin (1936), rozszerzonego w 1939 do współpracy politycznej
         i wojskowej (pakt stalowy).
     d. Podpisanie przez Niemcy i Japonię paktu antykominternowskiego (1936) skierowanego
         przeciwko Międzynarodówce Komunistycznej, rozszerzonego w 1940 do paktu trzech
         (Japonia, Niemcy i Włochy).

4. Destabilizacja Europy Środkowo-Wschodniej przez III Rzeszę.
     a. Anschluss (aneksja, włączenie) Austrii do III Rzeszy (12 marca 1938).
     b. Żądania Hitlera w tzw. sprawie Niemców sudeckich.
     c. Podpisanie układu monachijskiego (30 września 1938) - włączenie Kraju Sudeckiego do
         terytorium III Rzeszy.
     d. Pod wpływem żądań niemieckich od Czechosłowacji odrywa się Słowacja (marzec 1939).
     e. Przekształcenie resztek Czechosłowacji w okupowany przez Niemców Protektorat Czech
        i Moraw.
     f. Niemcy odbierają Litwie Kłajpedę (marzec 1939).

Polecenia do wykonania:

 Zadanie 1. Przyjrzyj się mapie zamieszczonej poniżej i odpowiedz w zeszycie na dwa pytania:

a. Dlaczego Anschluss Austrii osłabił bezpieczeństwo Czechosłowacji?

b. Dlaczego ZSRS nie mogło przyjść z wojskową pomocą Czechosłowacji we wrześniu 1938r?


Zadanie 2. Rozpoznaj, z jakim wydarzeniem (omawianym na lekcji) związane są dwa zdjęcia:                                                                 














Zadanie 3.Wyszukaj w temacie w podręczniku (s. 198-203) informacje, które pozwolą Ci na uzupełnienie poniższych zdań. Zdania przepisz do zeszytu:

Zawarty w 1925 roku traktat w Locarno pozwolił Niemcom na prowadzenie agresywnej polityki wobec Polski i Czechosłowacji ponieważ ........................................................ .

Pierwszym zwycięstwem polityki III Rzeszy była remilitaryzacja .................................. w ....... roku.

Zawarty w 1939 roku pakt stalowy uznawał ...................  ........................ za wyłączną strefę wpływów ............................ ; w zamian państwo to zobowiązało się do popierania .......................  polityki międzynarodowej i niełączenia się sojuszami z innymi państwami bez zgody ................ .

Układ monachijski był porażką dyplomacji Francji i ....................  ............................., a sukcesem ..........................., wspieranej przez Włochy.

Podsumowanie.

Jako podsumowanie przeczytajcie ZAPAMIĘTAJ (podręcznik, s. 203).

Pracy domowej do wysyłania nie ma. Na kolejną lekcję przygotuję kartę pracy jako powtórzenie materiału, który poznawaliśmy realizując tematu 32-37 z podręcznika (Dział IV - Europa i świat po I w. św.).

Pozdrawiam
Kamil Sztelmach





poniedziałek, 20 kwietnia 2020

36b. Klasa 7 - III Rzesza państwem totalitarnym.

Temat: III Rzesza państwem totalitarnym.

Nasza dzisiejsza lekcja jest kontynuacją poprzedniej. Poznaliście już drogę jaką przebył Hitler, zniechęcając Niemców do ustroju demokratycznego Republiki Weimarskiej i zachęcając do własnej wizji rozwoju Niemiec, aby stać się jedynym przywódcą narodu niemieckiego. Sprawne działania NSDAP oraz "łut szczęścia" w postaci szybszego ustąpienia skutków kryzysu gospodarczego, pozwoliły w 1934 roku zastąpić "zgniłą kulturalnie" Republikę Weimarską czystą ideologicznie III Rzeszą. 

Dlatego też celem naszej dzisiejszej lekcji jest zapoznanie Was z kształtem niemieckiego państwa totalitarnego i reakcją Niemców.

1. Praca z tekstem. Przeczytaj tekst "Budowa państwa totalitarnego" (podręcznik, s. 194-195), następnie popraw błędy w zdaniach i przepisz do zeszytu przedmiotowego.

Administracja państwowa i policja zostały obsadzone przez działaczy partii komunistycznej.

Zadaniem Tajnej Policji Państwowej (Gestapo) było utrzymanie porządku na ulicach.

Pierwszym obozem koncentracyjnym, do którego wywożono torturowanych przez Gestapo więźniów, był Oświęcim.

W celu uniknięcia strajku robotników utworzono Front Walki, skupiający robotników i właścicieli fabryk.

Nadzorowana przez Josepha Goebbelsa propaganda hitlerowska zwracała uwagę na szacunek wobec symboli III Rzeszy (swastyka umieszczona na fladze i w godle) oraz na oddawaniu Hitlerowi szacunku (gest pozdrowienia ze słowami "Good morning Hitler").

2. Praca z infografiką.

A. Uważnie przyjrzyj się obu ilustracjom zamieszczonym w podręczniku (s. 195) i zastanów się, które ze zdań jest prawdziwe. Przepisz je do zeszytu.

Uwielbienie dla wodza - fűhrera Adolfa Hitlera starano się wzmacniać poprzez stworzenie dla młodzieży organizacji Hitlerjugend oraz organizację hucznych zjazdów partyjnych.

Organizowano spotkania członków NSDAP, które były fotografowane a następnie drukowane jako plakaty, które rozwieszano na ulicach miast.

B. Które ze zdań pasuje jako opis do wydarzeń przedstawionych w podręczniku (s. 196). Przepisz je do zeszytu.

Przejawem nienawiści nazistów do Żydów było uchwalenie ustaw norymberskich w 1935 r. oraz tzw. noc kryształowa, w czasie której zginęło kilkudziesięciu Żydów oraz zniszczonych zostało wiele sklepów i synagog.

Na wieść o fali zachowań antysemickich, Adolf Hitler nakazał członkom SA, ochronę sklepów żydowskich.W czasie wieczornych i nocnych dyżurów używali oni lamp kryształowych, dlatego pojawiła się nazwa noc kryształowa.

C. Na stronie 197 w waszym podręczniku znajdują się dwie ilustracje, które bardzo dobrze ukazują działania remilitaryzacji Niemiec.  Celem tych działań miała być szybka odbudowa sił zbrojnych. O ile program budowy dużych okrętów wojennych można łatwo powiązać z remilitaryzacją to program budowy taniego samochodu dla ludu już tak oczywisty nie jest. A jednak ten bardzo prosty konstrukcyjnie pojazd zamiast służyć rodzinom niemieckim został dostosowany do potrzeb armii niemieckiej i służył jako pojazd wojskowy.

D. Podsumowanie. 

Przeczytajcie i przepiszcie do zeszytu ZAPAMIĘTAJ ze strony 197 w podręczniku.

E. Praca domowa.

Zrobcie zdjęcia notatek jakie zrobiliście na dwóch ostatnich lekcjach poświęconych Niemcom pod władzą Hitlera i prześlijcie na moją pocztę: kamilsztelmach@interia.pl . Jeżeli wysłaliście zdjęcie po poprzedniej lekcji to wystarczy dosłać notatkę z obecnej lekcji. Sprawdzę Wasze notatki i ocenię.

Pozdrawiam
Kamil Sztelmach










czwartek, 16 kwietnia 2020

Klasa 7 - 36a. Droga Hitlera do władzy nad Niemcami.


Temat: Droga Adolfa Hitlera do władzy nad Niemcami.

Podobnie jak na ostatnich dwóch lekcjach celem dzisiejszej lekcji jest zapoznanie z kolejnym systemem totalitarnym, powstałym w okresie między I a II wojną światową. Tym razem będzie to państwo niemieckie, które pod nazwą Republika Weimarska, realizowało narzucone traktatem wersalskim ograniczenia. Co z tego wynikło dowiecie się na dzisiejszej lekcji.
1.   Wprowadzenie.
Traktat wersalski stwierdził winę II Rzeszy w doprowadzeniu do wybuchu I wojny światowej i narzucił na państwo niemieckie bardzo trudne do zrealizowania postanowienia, których celem było powstrzymanie Niemców od kolejnych prób podboju Europy (postanowienia zapisaliście w zeszycie jako notatkę w temacie: Konferencja pokojowa w Paryżu). 

2. Praca z tekstem podręcznika (s.193-Partia Adolfa Hitlera). Przeczytaj tekst a następnie przepisz do zeszytu zamieszczone niżej zdania, uzupełniając je właściwymi pojęciami lub datami.
Adolf Hitler był przywódcą  Narodowosocjalistycznej …………………………. Partii ………………………….. (NSDAP). Stworzona jako program partii ideologia …………………………, zakładała dwa cele:
- podporządkowanie Słowian i ………………….. narodowi panów za jakich Hitler uważał Aryjczyków, których najlepszą grupą mieli być Niemcy(tylko oni mieli mieć prawo rządzenia i tworzenia kultury);
- zwycięskie wojny miały doprowadzić Niemców do budowy Wielkich ………………, sięgających od Atlantyku na Zachodzie do Gór Uralskich  na wschodzie.
Dla sprawniejszego realizowania programu NSDAP Adolf Hitler stworzył bojówki nazywane ……………. ……………. (SA) oraz elitarne oddziały nazywane …………… ………………. (SS).
Podjęta w ………………… roku próba puczu w Monachium zakończyła się niepowodzeniem a Hitler został skazany na ………………….. . To właśnie tam napisał książkę pt.: „………………… ……………….”.
3. Układamy plan wydarzeń.
       W oparciu o tekst podręcznika (s. 193-194 – Hitler przejmuje władzę) ułóżcie 5-cio punkowy plan ukazujący przebieg  przejmowania władzy w Niemczech przez Adolfa Hitlera. Jako ostatnie wydarzenie uznajcie przejęcie przez Hitlera władzy jako prezydenta, wodza i kanclerza Rzeszy w 1934 roku. Plan ten zapiszcie w zeszycie.

4. Podsumowanie. 
      Pewnie zwróciliście uwagę jak wielką władzę skupił w swoich rękach Hitler. Powstało państwo totalitarne, nazywane III Rzeszą, ale to już temat kolejnej lekcji.
Pozdrawiam
Kamil Sztelmach
P.S.  Czy aktywowaliście konta na Office 365? Jeżeli tak, to wkrótce spróbujemy zrealizować pierwszą naszą lekcją na żywo.

poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Klasa 7 - 35 Narodziny faszyzmu we Włoszech.

Temat: Narodziny faszyzmu we Włoszech.

Cele lekcji:
- zapoznanie z założeniami ideologii faszyzmu włoskiego;
- dostrzeganie przyczyn popularności haseł faszyzmu, głoszonych przez Benito Mussoliniego;
- umiejętność wskazania drogi, jaką przebył Benito Mussolini, przekształcając Królestwo Włoch w państwo totalitarne.

Przebieg lekcji:

Polecenie 1. Przypomnijcie sobie, jakie były podstawowe założenia komunizmu w ZSRR w okesie międzywojennym. Jeżeli macie problem z przypomnieniem to podpowiem:

W państwie rządzonym przez Józefa Stalina wprowadzono gospodarkę opartą na centralnym planowaniu, niewolniczej pracy więźniów w łagrach, kolektywizacji rolnictwa (likwidacja prywatnej własności) i industrializacji kraju, bez czego niemożliwa byłaby budowa nowoczesnej Armii Czerwonej, wyposażonej w czołgi i samoloty. Dla utrzymania władzy Stalin był gotów na przeprowadzanie czystek politycznych, które dotknęły inteligencję i kadrę oficerską w wojsku. Ostatecznie dla podkreślenia roli Józefa Stalina w ZSRS realizowano hasło kultu jednostki osoby przywódcy.

Polecenie 2. Przeczytaj tekst źródłowy (podręcznik, s. 190) i udziel w zeszycie odpowiedzi na 3 pytania, zamieszczone pod tekstem:
1. Jaką rolę, według Mussoliniego, odgrywa państwo?
2. Czym dla Mussoliniego jest demokracja? Jakie wskazuje jej wady?
3. Co oznacza dążenie do mocarstwowości?

Czy zwróciliście uwagę na stwierdzenie: [...] Nie naród tworzy państwo[...]
Jest to przecież podważenie istoty demokracji.

Polecenie 3. Przeczytaj fragment podręcznika (s. 189) i oceń prawdziwość zdań zamieszczonych poniżej. Prawdziwe przepisz do zeszytu.

Niechęć do wprowadzania lub otrzymania ustroju demokratycznego wynikała z problemów gospodarczych(hiperinflacja, wysoki poziom bezrobocia) i społecznych.

Ubożejące społeczeństwa, chętnie ufały dyktatorom, obiecującym szybką poprawę stanu gospodarki i polepszenie warunków życia.

Decyzje konferencji paryskiej z 1919 roku budziły niezadowolenie nie tylko państw pokonanych.

Związek Radziecki zadowolony był z decyzji konferencji paryskiej.

Włosi, po zwycięskim zakończeniu wojny byli niezadowoleni z przymusu spłaty zadłużenia wobec Wielkiej Brytanii i USA.

Włoski rząd, chcąc uratować sytuacje gospodarczą w kraju, drukował puste pieniądze.

Polecenie 4. W oparciu o pozostałą część tematu (podręcznik, s.189-192) wskaż właściwą kolejność wydarzeń zamieszczonych poniżej. Następnie przepisz je w takiej kolejności do zeszytu.

Podpisanie w ......... r.  traktatów laterańskich między Watykanem w Włochami .

Marsz czarnych koszul na Rzym - ............... r..

Przekształcenie Związku Kombatanckiego w Narodową Partię Faszystowską w ............. r.

Stworzenie w .......... r. systemu korporacji, zrzeszającego pracowników jednego zawodu i pracodawców.

Powołanie Wielkiej Rady Faszystowskiej- ............. r.

Zniesienie w ............. r. wolności prasy i rozpoczęcie procesu faszyzacji państwa.

Polecenie 5. Wyjaśnij w zeszycie terminy historyczne:

- duce
- marsz czarnych koszul na Rzym
- faszyści

Podsumowanie
Pewnie zwróciliście uwagę na podobieństwo miedzy sposobami wprowadzania ustroju totalitarnego w ZSRS i we Włoszech.
W obu państwach na początku składano obietnice szybkiej poprawy warunków życia społeczeństwa a kiedy już władzę przejęli przywódcy partyjni wprowadzono aparat represji, którego celem było nie dopuszczenie utraty władzy (NKWD w ZSRS i Milicja Faszystowska we Włoszech).

Następna nasza lekcja pod koniec przyszłego tygodnia - jeszcze nie wiemy czy to będzie w szkole czy też na blogu., dlatego chciałbym abyście polecenia z dzisiejszej lekcji, które wykonaliście w zeszycie wysłali do mnie (zróbcie zdjęcie lub skan i wyślijcie na moją pocztę: kamilsztelmach@interia.pl - termin do 10 kwietnia (piątek). Prace Wasze ocenię, więc postarajcie się czytelnie je napisać i podpiszcie wiadomość imieniem i nazwiskiem.
W przyszłym tygodniu lekcja będzie miała charakter filmowy, więc odpoczniecie od pisania.
Pozdrawiam
Kamil Sztelmach






 

czwartek, 2 kwietnia 2020

Klasa 7 - 34. Związek Sowiecki pod władzą Stalina.

Temat: Związek Sowiecki pod władzą Stalina.

Celem dzisiejszej lekcji jest zapoznanie z ustrojem komunistycznym w ZSRS, jednym z systemów totalitarnych powstałych w okresie międzywojennym.

Za sprawą Włodzimierza Lenina odsunięto od władzy burżuazję a internowaną carską rodzinę Mikołaja II rozstrzelano. Budowa pierwszego państwa komunistycznego wymagała odpowiednich działań politycznych i gospodarczych, tak aby interwencja państw zachodnich połączona z działaniami Białych (przedstawiciele burżuazji), nie zakończyła się odsunięciem komunistów mod władzy.

Polecenie 1. Przeczytaj temat 34 w podręczniku do historii (s. 183-188) następnie odpowiedz w zeszycie na pytania:

Pytanie 1. Dlaczego w 1922 roku Lenin porzucił ideę komunizmu wojennego w gospodarce na rzecz Nowej Polityki Ekonomicznej? Co to był NEP?

Pytanie 2. Na czym polegał kult jednostki osoby Józefa Stalina?

Pytanie 3. Wyjaśnij pojęcia: centralne planowanie, kolektywizacja, industrializacja. Do każdego pojęcia podaj po 1 przykładzie podjętych przez władze komunistyczne działań.

Pytanie 4. Co to była tzw. wielka czystka, kiedy została przeprowadzona i kogo dotyczyła?

Pytanie 5. Co to był socrealizm?

Polecenie 2. Przyglądając się mapie w podręczniku (s. 185) wskaż 3 największe budowy, na których pracowali więźniowie (odpowiedź możesz wpisać do zeszytu).

Polecenie 3. Przyglądając się ilustracji w podręczniku (s. 185) zastanów się, jaki był powód organizacji defilad z udziałem tak licznych oddziałów Armii Czerwonej.

Polecenie 4. Przyglądając się rysunkowi satyrycznemu ("Stalin i jego współpracownicy", podręcznik, s. 187) spróbuj ustnie odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego postacie obok Stalina nie mają głów?

 Podsumowanie

Przeczytaj Zapamiętaj, zamieszczone na końcu tematu.

Dla zainteresowanych: Zastanówcie się nad słowami komunistycznego prokuratora Andrieja Wyszyńskiego "Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie".


Pozdrawiam
Kamil Sztelmach

poniedziałek, 30 marca 2020

33a. Klasa 7. Lekcja wprowadzająca do tematów 34-36 (30 marca)

Temat: Systemy totalitarne i autorytarne w okresie międzywojennym.

Po ostatnich pracowitych lekcjach dzisiejsza lekcja ma charakter wprowadzenia do tematów o pojawieniu się systemów totalitarnych we Włoszech, Niemczech i ZSRS.

Na początek obejrzyjcie krótki film, w którym dowiecie się o różnicach między systemami totalitarnymi a rządami autorytarnym.
Link: Róznice między systemami totalitarnymi i autorytarnymi.

Na podstawie informacji zawartych w tym filmie wyjaśnijcie znaczenie pojęć: rzędy autorytarne, system totalitarny.

Następnie chciałbym, abyście sporządzili w zeszycie krótką informację zawierającą ogólną charakterystykę systemów totalitarnych we Włoszech, Niemczech i ZSRS według wzoru: państwo, imię i nazwisko przywódcy, nazwa partii rządzącej,czas trwania systemy totalitarnego w danym państwie.(informacji poszukajcie w podręczniku albo w internecie).

Miłej pracy.
Pozdrawiam
Kamil Sztelmach

P.S. Chociaż za oknem śnieg to ze względu na królewskiego wirusy nie wychodzimy na jazdę na sankach. 😉

czwartek, 26 marca 2020

Klasa 7 - 33. Skutki cywilizacyjne i kulturowe wielkiej wojny

Temat: Skutki cywilizacyjne i kulturowe wielkiej wojny.

Przypomnienie z poprzedniej lekcji.

Na ostatniej lekcji poznaliście okoliczności powstania nowego ładu europejskiego, który był wynikiem klęski państw centralnych (rozpad monarchii Austro-Węgierskiej i abdykacja cesarza II Rzeszy Niemieckiej) oraz dużego wpływu Stanów Zjednoczonych na obrady konferencji pokojowej w Wersalu (pod Paryżem).

Wynikiem decyzji traktatu wersalskiego były zmiany granic, które dotknęły w szczególności:
- pokonane Niemcy, które utracił znaczną część swojego terytorium na rzecz Francji i odrodzonej II Rzeczypospolitej;
- podzielone Austro-Węgry, z których powstało szereg państw (Czechosłowacja, Jugosławia, Polska, Austria, Węgry) lub sąsiednie państwa przejęły cześć jej terytorium (Włochy, Rumunia).

Aby uniknąć kolejnej wojny powołano Ligę Narodów z siedzibą w Genewie.

Realizacja nowej lekcji:

A. Zapiszcie w zeszycie notatkę:

1. Straty wojenne:
   a. śmierć około 10 mln żołnierzy i około 70 mln ludzi w wyniku pandemii grypy zwanej hiszpanką;
   b. zniszczenia materialne na terenach gdzie rozgrywały się krwawe bitwy (pn-wsch. część Francji,
       Królestwo Polskie i Galicja).
2. Skutki kryzysu po zakończeniu wojny:
   a. hiperinflacja, szczególnie dokuczliwa dla Niemiec i odrodzonej Polski;
   b. utrata pozaeuropejskich rynków zbytu na towary z Wielkiej Brytanii (weszły tam towary z USA          i państw Ameryki Południowej);
   c. kryzys gospodarczy we Francji, zakończony w 1924 po wykorzystaniu reparacji wojennych od
       Niemiec.
3. Społeczne skutki wojny:
   a. powszechna obawa przed wybuchem nowej wojny - pojawienie się postawy ugodowości za
       wszelką cenę, aby uniknąć wojny;
   b. liczna rzesza inwalidów wojennych i osób chorych psychicznie;
   c. demokratyzacja życia społecznego;
   d. emancypacja kobiet.
4. Wielki kryzys gospodarczy (24 X 1929r) i jego skutki:
   a. załamanie kursu akcji przedsiębiorstw na giełdzie w Nowym Jorku;
   b. masowe bankructwo i załamanie produkcji przemysłowej;
   c. wzrost liczby bezrobotnych.

B. Dokonajcie analizy informacji zawartych w tabeli (podręcznik, s. 180) i wypiszcie do zeszytu dwa państwa, które najszybciej przyznały prawa wyborcze kobietom i jedno, które najpóźniej się na to zdecydowało. Podajcie daty.

 C. Przeczytajcie tekst z podręcznika (Odzwierciedlenie wojny w sztuce i Kultura masowa) i uzupełnijcie poniższą notatkę, przepisując ją do zeszytu.


Powstające po I wojnie światowej powieści antywojenne miały charakter pacyfistyczny i ....................................  . Przykładem jest powieść E. M. Remarquea pt. "...........................................". Nie tylko literatura została przesiąknięta pesymistycznym postrzeganiem przyszłości, dotyczyło to także nowego kierunku w sztuce - ....................................... .

Kultura masowa, która była dobrze odbierana przez osoby o niewyrobionym guście artystyczny była dobrze popularyzowana przez radio i ........................... . Coraz większą rolę odgrywało kino, wprawdzie na początku nieme i czarno-białe, ale dzięki fabryce snów, czyli wytwórni ..................... , przyciągające coraz większe rzesze odbiorców.. Wśród gwiazd kina niemego byli: ................... i ........................ .

D. Wysłuchaj fragmentu nagrania muzyki jazzowej i zastanów się, co jest charakterystyczne dla tej muzyki.

E. Praca z tekstem źródłowym.

Przeczytajcie tekst źródłowy w podręczniku na stronie 182 (Fragment wspomnień Tadeusza Konwickiego) i odpowiedz na 3 pytania, które zostały zamieszczone pod tekstem. Odpowiedzi na pytania wyślij do mnie jako wiadomość na Vulcanie. Masz na to czas do niedzieli (29 marca do godz. 18.00). Praca ta będzie oceniona,  sprawdzając ją zwrócę uwagę na poprawność udzielenia odpowiedzi na te trzy pytania oraz dotrzymanie terminu.

F. Podsumowanie.

Przeczytaj informację Zapamiętaj w podręczniku (s.182)



poniedziałek, 23 marca 2020

Klasa 7 - 32. Konferencja pokojowa w Paryżu.

Dzisiejsza lekcja będzie polegała na pracy z podręcznikiem (s. 172-176). Odpowiedzi na pytania wpisujemy w zeszycie przedmiotowym.

Polecenie 1. Przeczytaj fragment tematu se strony 172 pod tytułem "Konferencja paryska" i zapisz w zeszycie dwa zdania w którym umieścisz informację jakie państwa brały udział w konferencji a jakim państwom zabroniono brania w niej udziału.

Czytając ten fragment zwróć uwagę jak w czasie konferencji zachowały się państwa:
- Wielka Brytania, która dążyła do zachowania równowagi na kontynencie europejski (dlatego nie chciała zbytniego osłabienia Niemiec);
- Stany Zjednoczone, które chciały oprzeć nowy porządek na świecie w oparciu o wytyczanie nowych granic państwowych zgodnie z zasadą etniczną;
- Francji, która chciała w jak największym stopniu osłabić Niemcy i stworzyć na wschodzie dwa silne państwa, które  miały być związane z Francją sojuszami wojskowymi. 

Polecenie 2.  Przepisz do zeszytu następująca notatkę:
Traktat wersalski podpisany został 28 czerwca 1919 r. Składał się z trzech cześci:
- powołania Ligi Narodów, organizacji która miała dbać o pokój na świecie, nawet za cenę nakładania sankcji na państwa lub ich wykluczenia z prawa uczestniczenia w obradach Zgromadzenia Ogólnego LN;
- warunków zakończenia wojny z Niemcami(m.in. utrata wszystkich kolonii, Alzacji i Lotaryngii na rzecz Francji, oddanie Polsce Wielkopolski i Pomorza Gdańskiego, zgodę na plebiscyty na Śląsku, Warmii, Mazurach i Powiślu, przekazanie Francji na 15 lat Okręgu Saary, zdemilitaryzowanie Nadrenii, reparacje wojenne od Niemiec dla państw zwycięskich, ograniczenia wielkości armii niemieckiej);
- warunków tzw. małego traktatu wersalskiego, którego celem była ochrona praw mniejszości narodowych w państwach Europy Wschodniej.

Zwróćcie uwagę, że wśród warunków ograniczających wielkość armii niemieckiej znalazły się zapisy o:
- zakaz poboru rekruta do wojska;
- zakaz posiadania broni ciężkiej i pancernej (ciężka artyleria, pociągi pancerne, czołgi);
- zakaz rozwjania lotnictwa wojskowego (samoloty myśliwskie i bombowe);
- zakaz posiadania dużych okrętów wojennych (pancerniki, krążowniki) i okrętów podwodnych;
- zakaz posiadania broni chemicznej (gazy bojowe).

Polecenie 3. Porównaj mapy w podręczniku (s. 176) i wypisz do zeszytu państwa powstałe na byłych terenach Austro-Węgier oraz carskiej Rosji.

Na koniec lekcji przeczytajcie informacje w Zapamietaj.

Życzę miłej pracy

piątek, 20 marca 2020

Klasa 7 - 22. Masy wkraczają do polityki.

Przeczytajcie uważnie każdy z poniższych tekstów a następnie spróbujcie odpowiedzieć na pytanie zamieszczone pod nim.

Zadanie 1. Przeczytaj tekst o zmianach politycznych, polegających na odejściu od władzy absolutnej na rzecz monarchii konstytucyjnej i zastanów się nad odpowiedzią na pytanie.

W II połowie XIX wieku nastąpiła aktywizacja społeczeństw państw zachodnich. Mieszkańcy tych państw nie chcieli  być już tylko poddanymi, którzy muszą słuchać swoich monarchów ale dążyli do przyznania im praw politycznych, dzięki którym mogliby się poczuć jak obywatele, którzy mają wpływ na podejmowane przez państwo decyzje.

Dlatego też już w wydarzenia 1848/49 bardzo mocno stawiane były hasła wprowadzania konstytucji, ograniczających uprawnienia władców, a także nadania powszechnych praw wyborczych, które wcześniej były mocno powiązane z różnymi cenzusami, a szczególności z cenzusem majątkowym.
Pierwszym państwem, które zdecydowało się na rozszerzenie kręgu obywateli, którym nadano powszechne prawa wyborcze była Wielka Brytania (w której władza królewska pełniła rolę reprezentacyjną już od końca XVII w.). Zdefiniowane zostały cztery zasady demokratycznego i wolnego prawa wyborczego. Wybory powinny być: powszechne (w wyborach uczestniczą wszyscy spełniający kryterium wieku), tajne (wyborca nikogo nie musi informować na kogo głosował), bezpośrednie (głosowanie bezpośrednio na kandydata), równe (każdy wyborca ma jeden głos).

Pytanie 1.Wyjaśnij, na czym polegała demokratyzacja życia politycznego w drugiej połowie XIX wieku?

Zadanie 2. Przeczytaj fragment tekstu ze strony e-podręcznik (Walka o prawa wyborcze)
i zastanów się nad odpowiedzią na pytanie zamieszczone poniżej.

Link do e-podręcznika:

https://epodreczniki.pl/a/uczynic-prawo-wyborcze-powszechnym-ruch-feministyczny/D8yMdTC1Y 

Pytanie 2. Kim były sufrażystki i jakie prawa wywalczyły na przełomie XIX i XX wieku?


Zadanie 3. Przeczytaj zamieszczony poniżej tekst opisujący ideologie popularne w XIX wieku. Zastanów się, dlaczego zwolennicy liberalizmu krytykowali program socjalistów.




XIX wiek bywa nazywany “wiekiem ideologii”, ponieważ w tym czasie narodziły się wielkie systemy światopoglądowe wpływające na życie społeczne aż do naszych czasów.

Liberalizm (z łac. “libertas” – ‘wolność’) – powstał w opozycji do absolutyzmu:
– najwyższą wartością jest wolność jednostki
– prawa obywatelskie, minimalna ingerencja państwa w życie prywatne
– wolność gospodarcza regulowana jedynie “niewidzialną ręką rynku”
– działania przeciw monarchiom absolutnym (rewolucje w Hiszpanii 1820 i Francji 1830, Wiosna Ludów 1848) – postulat wolności słowa i rozszerzenia praw wyborczych

Skutkiem Wiosny Ludów było m.in. zniesienie pańszczyzny (Galicja, Prusy, Czechy, Węgry).

Konserwatyzm (z łac. “conservare” – ‘zachowywać’) – powstał w opozycji do rewolucji:
– obrona tradycyjnego porządku i wartości (religia, autorytet, rodzina, hierarchia)
– zmiany społeczno-gospodarcze dokonywane wyłącznie ewolucyjnie
– człowiek jest z natury istotą społeczną (krytyka teorii umowy społecznej)
– człowiek kieruje się nie tylko rozumem, ale i namiętnościami (konsekwencją grzechu pierworodnego jest zło w człowieku, więc konieczna jest władza nad ludźmi)

Konserwatyści byli aktywni szczególnie w przywracaniu ładu po rewolucji i rządach Napoleona.

Socjalizm  (z łac. “societas” – ‘wspólnota’) – powstał w opozycji do liberalizmu:
– poddanie wszystkich dziedzin życia kontroli społecznej
– “sprawiedliwość społeczna” (likwidacja nierówności społecznych przez ograniczenie własności prywatnej)
– wartość człowieka polega na jego pracy dla społeczeństwa
Początkowo był to “socjalizm utopijny” (teoretyczne rozważania Henri de Saint-Simona o wzorcowym społeczeństwie), potem podjęto próby tworzenia osad-komun opartych na wspólnocie dóbr i pracy (Robert Owen). W 2. połowie XIX wieku rozwinął się tzw. “socjalizm naukowy” (teoria walki klas Karola Marksa).

Nacjonalizm (z łac. “natio” – ‘naród’)
Ruchy narodowe pojawiły się już na początku XIX w.:
– wątki wolnościowe i narodowe w sztuce romantyzmu (odwołanie do historii i ludowych tradycji, twórca jest wieszczem budzącym naród do działania)
– Wiosna Ludów 1848 (pierwsza ogólnoeuropejska rewolucja) – postulaty utworzenia państw narodowych, m.in. Niemiec i Włoch
– kształtowanie nowoczesnego pojęcia narodu (wspólnota pochodzenia, języka i historii, świadoma swojej odrębności)
Ideologia nacjonalistyczna (narodowa):
– naród jest najwyższą wartością w polityce
– przynależność do narodu jest nadrzędna nad innymi podziałami (a więc wszystkie warstwy społeczne powinny ze sobą solidarnie współpracować)

czwartek, 19 marca 2020

Klasa 7 - 21. Narodziny kultury masowej.

Czas pokoju od końca wojny secesyjnej i wojny prusko-francuskiej do wybuchu I wojny światowej nazywamy piękną epoka (la belle epoque).

Wykorzystanie nowych wynalazków oraz postęp higienie i medycynie wyraźnie polepszyło warunki życia i stan zdrowia ludzi. Likwidacja resztek stosunków feudalizmu (wprowadzanie oczynszowania i uwłaszczenia) zachęcało biedniejsze grupy społeczeństwa do migracji do miast, gdzie podejmowali wprawdzie mało płatną pracę, ale odbywającą się w systemie zmianowym co dało ludziom czas wolny od pracy. Czas ten mógł być przeznaczony na zajęcia domowe lub na rozrywkę. Z czasem pracownicy otrzymali prawo do płatnego urlopu.

Wzrost liczby wynalazków został wykorzystany w kierunku rozwoju środków przekazywania informacji. W efekcie rozwój fotografii i sieci telegraficznej wpłynęły na szybki rozwój prasy.
Wynalazek kinematografu przez braci Augusta i Luisa Lumiere doprowadził do powstania kina niemego. Pierwsze filmy miały bardzo prostą fabułę i ze względu na duże koszty produkcji trwały kilka minut.


Łatwy dostęp do filmu, druku oraz rozwój umiejętności czytania i pisania doprowadził do powstania kultury masowej, gdzie odbiorcą byli nie tylko bogaci ludzie z zamożnych sfer ale przede wszystkim zwykli ludzie. Dlatego bardzo szybko popularne stało się oglądanie widowisk sportowych i uczestniczenie w pierwszych nowożytnych igrzyskach olimpijskich.

Nie bez znaczenia dla życia ludzi było upowszechnienie masowych podróży i wycieczek w postaci masowej turystyki górskiej (w tym celu m.in. powołano w 1873 roku Polskie Towarzystwo Tatrzańskie) oraz ułatwienie emigracji zarobkowej (m.in. tragiczny rejs "Titanica" z 1912r.).

Ostatni widoczną zmianą była zmiany zachodzące w kulturze. Coraz chętniej sięgano po powieści realistyczne autorstwa Victora Hugo, Fiodora Dostojewskiego czy też Rudyarda Kiplinga. Chętnie czytano powieści przygodowe Juliusza Verne. Ale chyba największą zmianą było pojawienie się powieści pisanej w nurcie naturalizmu, w którym chętnie sięgano po trudne tematy nędzy robotników i sytuacji kobiet, którym utrudniano dostęp do edukacji i ograniczano nadawanie praw politycznych, o które walczyli mężczyźni.

Powszechne stało się malarstwo impresjonistyczne (oddające ulotne wrażenia a nie realny wygląd przedmiotów) i dekorowanie frontonów kamienic w bardzo dekoracyjnym stylu secesyjnym.


 Polecenie do wykonania.
 Zastanów się i spróbuj odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego czas między latami 70-tym XIX wieku a wybuchem I wojny światowej rzeczywiście można nazwać la bella epoque?

Odpowiedzi nie musicie wysyłać, wystarczy że będzie umieli odpowiedzieć na to pytanie, kiedy spotkamy się na lekcji w klasie.
Pozdrawiam
Kamil Sztelmach




Klasa 7 - 20. Wynalazki przełomu XIX i XX wieku

W drugiej połowie XIX w i na początku XX w w wyniku rozwoju nauki doszło do zmian w życiu społeczeństw. Powszechne zastosowanie nowych wynalazków przyspieszyło uprzemysłowienie nie tylko Wielkiej Brytanii ale także Stanów Zjednoczonych i Niemiec.
W szczególności dotyczyło to nowych gałęzi przemysłu - elektrycznego i chemicznego.
Przemysł elektryczny, znalazł zastosowanie dla udoskonalonego silnika elektrycznego ( o wiele mniejszego od masywnych maszyn parowych) w tramwaju elektrycznym, który od 1881 roku kursował po ulicach Berlina.

Wielkim miłośnikiem elektryczności był amerykański wynalazca Thomas Alva Edison, który jako pierwszy wynalazł żarówkę, a następnie po upowszechnieniu budowy elektrowni miejskich możliwe stało się opracowanie i upowszechnienie innych wynalazków (oświetlenie elektryczne, lodówka, pralka, odkurzacz, urządzenia kuchenne, radio, telefon).

Innymi wielkimi wynalazcami byli:
-  Aleksander Graham Bell - wynalazca telefonu;
-  Guglielmo Marconi - wynalazca radioteledrafu.
-  Gottlieb Daimler - silnik spalinowy.

Szczególnie ten ostatni wynalazek zmienił życie ludzi od czasu kiedy Carl Friedrich Benz użył silnika spalinowego do napędzania trójkołowego samochodu.
Błyskawicznie powstały niewielkie warsztaty, w których produkowano drogo i  niepowtarzalnie (ręczna produkcja części i ich montaż) samochody.

Dlatego też wyjątkowa rola przypadła Henryemu Fordowi, który jako pierwszy zastosował taśmowy system produkcji, obniżył cenę samochodu Ford model T do ceny, która był atrakcyjna dla społeczeństwa amerykańskiego. W ten sposób Ford zapoczątkował erę produkcji masowej.

W zakresie medycyny postęp nastąpił za sprawą Ludwika Pasteura, który jako pierwszy opracowała szczepionkę przeciwko chorobie zakaźnej (w tym wypadku przeciwko wściekliźnie). Ważną rzeczą było powszechniejsze stosowanie prześwietlania ciała za pomocą promieni X i stosowanie środków aseptycznych.


Polecenia do wykonania w domu (odpowiedzi wysyłamy jako wiadomość na Vulcanie lub na adres e-mail podany w poprzedniej wiadomości):
1. Który  z wymienionych wynalazków lub odkryć uważasz za najważniejsze? Uzasadnij odpowiedź.


Pozdrawiam i życzę miłej pracy
Kamil Sztelmach
P.S. Wkrótce pojawią się kolejne posty na blogu, zachęcam do czytania, komentowania i pisania do mnie. Mam nadzieję, że będą dużą pomocą w przygotowaniu do naszego kolejnego sprawdzianu.

😀


40. Klasa 7. Rządy autorytarne w Polsce.

Temat: Rządy autorytarne w Polsce 1926-1939. Lekcja jest realizowana w klasach VIIa, VIIb i VIIc w aplikacji Teams na Office 365.  Celem...